Adam
Dieta Dukana
1 (20%) 1 vote

Co to jest dieta Dukana?

Dieta Dukana jest bardzo podobna do diety ketagonicznej, obydwie zalecają spożycie tłuszczy i białek i pominięcie węglowodanów. Ciało zmieni najpierw zapas glikogenu (węglowodanów) w energię. Dieta ketagoniczna zasadniczo zmusza organizm by ze spalania węglowodanów przerzucił się na spalanie tłuszczy. Dzięki temu występuje pożądany efekt zrzucenia wagi, ale mogą także występować objawy ketozy.

Cztery fazy diety Dukana streszczono na dukandiet.co.uk

  • Faza ataku

Pierwszy etap trwa od pięciu do dziesięciu dni i obiecuje natychmiastowe rezultaty. Mamy do wyboru 72 potrawy wysokobiałkowe w diecie, ale żadne węglowodany nie są dozwolone.

  • Faza rejsu

Już w trakcie czysto białkowych dni , można ponownie wcielać do diety węglowodany w postaci 28 zatwierdzonych warzyw. Ta faza trwa aż do momentu osiągnięcia swojego wagowego celu. Poziom ten występuje też w tej diecie.

  • Faza konsolidacji

Wcześniej zabronione pokarmy takie jak owoce czy nabiał, można powoli zacząć dodawać z powrotem do swojej diety. Następnie dochodzą dwa posiłki „celebracyjne” na tydzień, w trakcie których można jeść prawie wszystko, jednak nadal obowiązują pewne ograniczenia.

  • Faza stabilizacji

Jeżeli udało ci się przywrócić do swojego jadłospisu węglowodany, bez przybrania na wadze, masz prawo do przejścia do kroku 4 i odblokowania „zasad życia”.

To jak długo pozostanie się na tej diecie zależy od wagi wyjściowej, kondycji oraz od celu jaki się sobie wyznaczy.

W początkowej fazie spodziewanym jest chudnąć bardzo szybko, co często działa jak motywator. Dieta ta jest szczególnie atrakcyjna dla tych, którzy nie lubią liczenia kalorii i wolą bardziej normatywny sposób odżywiania, który dokładnie określa co mogą jeść, a czego nie.

W przeciwieństwie do diety Atkinsa, dieta Dukana ogranicza spożywanie tłuszczu i warzyw na początku, w pierwszej fazie, ze stopniowym ich ponownym przyłączaniem w kolejnych fazach. Niektóre doniesienia sugerują, że faza stabilizacji – czyli ta ostatnia – powoduje najwięcej problemów. To dlatego, że trudno z powrotem wprowadzić szerszy wybór pokarmów, bez narażenia się na ponowny przyrost wagi.

Jest ograniczone wsparcie naukowe, co do tego czy aby na pewno dieta dukana była skuteczna i czy można stosując ją uzyskać trwałe efekty odchudzania. Więc, chociaż można schudnąć we wczesnych, rygorystycznych fazach tej diety, to później jest wielce prawdopodobne, że te kilogramy wrócą. Ciekawskich odsyłam też do tego artykułu.

Protein Diet: Raw Products On The Wooden Background

Co ważniejsze dieta ta ignoruje totalnie zasady zdrowego odżywiania – w tym wypadku korzyści z jedzenia warzyw, owoców, czy pokarmów pełnoziarnistych i bogatych w błonnik. Z tych powodów dieta ta może być niewyważona odżywczo.

W efekcie diety z małą ilością węglowodanów, ludzie uskarżają się na:

  • brak energii, zmęczenie i zawroty głowy spowodowane niedoborem węglowodanów
  • nieświeży oddech i suche usta
  • zaparcia i problemy z powodu niskiej zawartości błonnika
  • niedobory składników odżywczych, ze względu na ograniczony wybór żywności

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY