Adam
Dieta Atkinsa
4 (80%) 1 vote

Co to jest dieta Atkinsa?

Dieta Atkinsa jest podobna do diety ketogenicznej, obie kładą nacisk na spożywanie tłuszczu i białek, ale także zalecają wyeliminowanie węglowodanów. Ciało wpierw zmieni zapas glicogenu (węglowodanów) na energię jeżeli ma ich duże zasoby.

Poziom ketonów w organizmie może być problematyczny i prowadzić do stanu zwanego ketozą.

Co to jest dieta Atkinsa?

Cztery fazy diety Atkinsa, streszczone na atkins.com:

  • eniczna dieta zasadniczo zmusza ciało do zmiany spalania węglowodanów dla pozyskiwania energii, w spalanie tłuszczy. To sprawia, że pojawia się pożądany efekt zrzucenia wagi, jednak wysoki po
  • Faza indukcji do programu zaczyna się obcięciem węglowodanów, praktycznie w całości ze swojej diety. W rzeczywistości jesteś zachęcany by jeść jedynie 20 gram węglowodanów dziennie – w porównaniu z 230 gramami normy.

Celem jest by twoje ciało zaczęło przede wszystkim pozyskiwać energię z tłuszczy. Większość swojej masy stracisz w tej fazie i powinieneś jeść w ten sposób co najmniej dwa tygodnie.

  • Drugi etap koncentruje się na kontynuowaniu zrzucania wagi, dopuszczone jest spożywanie 25-45 gramów węglowodanów dziennie. W tej fazie chodzi o to by ponownie, powoli wprowadzać węglowodany do swojego żywienia, tak by uniknąć wzrostu wagi.
  • Etap „czynności konserwacyjnych” , nadal trwa przywracanie węglowodanów do diety, trwa także zrzucanie ostatnich kilogramów i sprawdzanie jak zareagujesz na wcześniej zakazane produkty. Jeżeli uda ci się utrzymać wagę przez miesiąc, możesz przejść do etapu czwartego.
  • To finalna faza, która powinna trwać przez całe życie – utrzymywanie wagi. Atkins sugeruje, że to jest właśnie ten moment, kiedy trzeba odkryć ile węglowodanów można spożywać bez przybierania na wadze.

Plan ma zachęcać do tego, by pozbyć się ze swojej diety węglowodanów rafinowanych, produktów przetworzonych, a także alkoholu. Pozwala jednak na włączenie czerwonego mięsa, masła, śmietany i sera. Ciekawym rozwiązaniem jest też taka dieta.

Jako dieta nisko węglowodanowa, która ogranicza spożywanie owoców i warzyw, dieta Atkinsa ignoruje korzyści zdrowotne, które można uzyskać jedząc pięć porcji warzyw i owoców dziennie. Po tym wszystkim jeżeli zaczniemy jeść mnóstwo warzyw i owoców, nie tylko wyciągniemy korzyści w postaci mnóstwa witamin i błonnika, ale także będziemy korzystać z ochronnych związków roślin jakimi są flawonoidy czy też karotenoidy, które pomagają zwalczać choroby serca, niektóre nowotwory i procesy starzenia się. Niektórzy pracownicy służby zdrowie twierdzą też, że diety bogate wbiałko, takie jak dieta Atkinsa, i stosowane długo teminowo, mogą powodować choroby kości.Co to jest dieta Atkinsa?

W następstwie stosowania nisko węglowodanowej diety, ludzie doświadczają:

  • brak energii, zmęczenie, zawroty głowy – to wszystko ze względu na niski poziom spożywanych węglowodanów
  • nieświeży oddech i suche usta
  • problemy z zaparciami i niskim poziomem błonnika
  • niedobory składników odżywczych, przez brak możliwości wyboru pokarmu
  • zwiększone ryzyko chorób serca, ze względu na zwiększone spożycie tłuszczów nasyconych.

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY